Custom Labels
- (1)
- (1)
- (57)
- (35)
- (9)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (17)
- (8)
- (9)
- (5)
- (1)
- (4)
- (52)
- (7)
- (21)
- (14)
- (173)
- (1)
- (15)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1,154)
- (19)
- (8)
- (4)
- (17)
- (27)
- (7)
- (3)
- (28)
- (5)
- (17)
- (10)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (81)
- (2)
- (9)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (5)
- (80)
- (8)
- (1)
- (4)
- (87)
- (7)
- (2)
- (9)
- (112)
- (3)
- (48)
- (3)
- (14)
- (4)
- (114)
- (22)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (17)
- (1)
- (8)
- (1)
- (731)
- (117)
- (2)
- (114)
- (6)
- (22)
- (114)
- (37)
- (71)
- (4)
- (19)
- (2)
- (653)
- (1)
- (4)
- (1)
- (28)
- (23)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (8)
- (50)
- (5)
- (3)
- (1)
- (10)
- (20)
- (194)
- (13)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (373)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (83)
- (283)
- (1)
- (1)
- (25)
- (16)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (126)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (36)
- (37)
- (296)
- (6)
- (27)
- (3)
- (200)
- (14)
- (13)
- (31)
- (8)
- (1,803)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (527)
- (9)
- (1,268)
- (3)
- (449)
- (102)
- (1)
- (11)
- (22)
- (1)
- (1,507)
- (12)
- (1,492)
- (122)
- (83)
- (1)
- (48)
- (54)
- (56)
- (204)
- (315)
- (51)
- (1)
- (11)
- (1,467)
- (6)
- (13)
- (1,078)
- (11)
- (35)
- (191)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (9)
- (1)
- (3)
- (12)
- (204)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (2)
- (10)
- (72)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (11)
- (4)
- (31)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (15)
- (498)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (21)
- (38)
- (6)
- (10)
- (6)
- (32)
- (35)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (195)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (14)
- (6)
- (12)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (37)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (223)
- (9)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (12)
- (2)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (169)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (212)
- (8)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (208)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (62)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
Brady™ B30 Series Raised Profile Rectangular Labels
Raised panel adhesive taped polyester (B-593) labels are designed for patch panel identification, external push-buttons, switches and internal connection points.
Brady™ All-weather Vinyl Labels
With the ability to last up to 10 years in an outdoor environment, Brady’s low shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive (B-595) is ideal for a wide range of identification applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (English) | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| Coating | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.70 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ BBP™ BradyGlo High-Intensity Photoluminescent Tape
Phosphorescent for glow-in-the-dark identification up to 10 hours
| Length (Metric) | 15.24 m |
|---|---|
| Life Span | 2 Years |
| Color | Green |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For directional, evacuation marking, marking emergency utility shut-offs, fire extinguishers, alarm pulls, vital equipment controls |
| Gloss | 95 Gardner Units |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.0097 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 140°F |
| Certifications/Compliance | RS 6-1 and 6-1A of New York Local Law 26 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive,Aggressive |
Brady™ BBP™ Blank Yellow Pre-Cut Blank Sign Headers
BBP™ Blank Yellow Pre-Cut Blank Sign Headers are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Description | Outdoor Grade Vinyl Labels for BBP3x Printers |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Software Type | Brady Workstation, LabelMark, MarkWare |
| Color | Yellow |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Pipe marking, arrow tape, warehouse marking, warning panels, safety signs, arc flash and visual workplace labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Gloss | 50 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 179.6°F |
| Certifications/Compliance | ASME ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with Color Bar with text area
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Gloss | 60 to 50 Gardner Units |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | Color Bar With Text Area |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pre-cut blank sign headers allow the printer to create multicolor signs fast - in a single print pass, conforms to rough, irregular and “difficult to adhere to” surfaces |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ ToughStripe™ Floor Marking Divider Marks
Durable T-shaped tape perfect for marking skid and pallet storage areas, as well as other designated areas
| Print Technology | None |
|---|---|
| Shape | T-shaped |
| Description | ToughStripe Diecut Shapes (L's, T's, +'s, footprints and more) |
| Quantity | 20/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For floor corner mark, Used to mark aisles, passageways, storage locations and point out safety equipment and exits |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.201 mm |
| Gloss | 115 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| Thickness (English) | 0.008 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| No. per Pack | 20 Pieces/Pack |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM ANSI F1679, ANSI A1264.2 2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Red
For all-purpose facility and safety identification
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP85™ and PowerMark™ Printers |
| Color | Red |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl (B-595) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
Brady™ Destructible Tamper Evident Vinyl Label Tape for M7 Printers
These labels are made of a tamper resistant film, which destructs upon removal, breaking into small pieces.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Length (Metric) | 15.24 m |
| Color | White |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Facility Identification, General Identification, Safety Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.06 mm |
| Format | Continuous |
| For Use With (Equipment) | M710, BMP71 |
| Thickness (English) | 0.0025 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +194°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 2979 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ All Weather Permanent Adhesive Orange Vinyl Label Tape for M6/M7 Printers
With the ability to last up to 10 years in an outdoor environment, Brady™’s low shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive is ideal for a wide range of identification applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Length (Metric) | 15.24 m |
| Color | Orange |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Equipment Labeling, Electrical Labeling, Floor Marking, Laboratory Labeling, Lean and 5S Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Continuous |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +180°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 2979, ASTM D 523 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Raised Yellow Panel Labels for M6/M7 Printers
Raised panel adhesive-taped polyester labels are designed for patch panel identification, external push-buttons, switches and internal connection points.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Electrical Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.65 mm |
| Format | Die-cut |
| Thickness (English) | 0.0256 in. |
| Temperature Range (English) | -4°F to +212°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000, ASTM D 2979, UL Recognized, RoHS Compliant |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +100°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Foam-backed |
Brady™ PermaSleeve™ Commercial Grade Heat Shrink Wire and Cable Labels for M6/M7 Printers
These Commercial Grade Wire Markers provide business-class performance at a commercial price, so you can easily complete wire identification projects throughout your facility.
Brady™ BradyJet™ J4000 UL Die-cut Listed Polyester Labels
B-2475 polyester material meets the UL 969 Standard for Marking and Labeling and is ideal for product labeling, logos, and barcode applications.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Labels per Row | 1 Label |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 4.5 mil |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Material | Polyester (B-2475) |
| Coating | None |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ B30 Series Metallized Polyester Label Material
Designed to withstand numerous solvents and variable temperatures
| Material | Metallized Polyester |
|---|
Brady™ B946 Label, B, R/W .53X1.079 SHAPE ENG
B946,LBL ,B,R/W .53X1.079 SHAPE ENG 5/PK: B-946 Pressure Sensitive Vinyl is printed with weather-resistant inks and is suitable for indoor and outdoor applications
Brady™ Paper Labels for M6/M7 Printers
Paper Labels with Permanent Rubber Adhesive provide good contrast and smear resistance for thermal transfer and barcode printing applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Laboratory Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.089 mm |
| Format | Die-cut |
| Thickness (English) | 0.0035 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +122°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Rubber |